Majkama Srebrenice zabranjen je ulazak u objekat bivše Zemljoradničke zadruge Kravica, jedno od stratišta koje su danas namjeravale posjetiti u okviru obilježavanja 27. godišnjice genocida nad Bošnjacima „Sigurne zone UN-a“ Srebrenica iz jula 1995. godine.
Okupljanje je počelo u 10 sati ispred Čaršijske džamije u Srebrenici, a zatim su se uputile do zgrade Osnovnog suda u Srebrenici i ispred stare policijske stanice u kojoj su mučene žene i djeca, javlja Hayat.
Po dolasku u Kravicu bio je predviđen ulazak u prostor Zemljoradničke zadruge Kravica, učenje ašareta, polaganje cvijeća i učenje Fatihe. Ali, po dolasku dočekala ih je policija MUP-a RS te zaključana kapija te im nije dozvoljen ulazak.
Majke su ogorčene.
“Ovdje su nas ubijali, a sad nam ne daju da položimo cvijeće – rekle su majke Srebrenice.
Cvijeće su zakačile za ogradu objekta.
“Niko mi ne može zabraniti i nikad im neću halalit dvije kosti koje sam našla od svog sina – kazala je Munira Subašić.
U julu 1995. godine pripadnici vojnih i policijskih snaga RS-a u prostorijama Zemljoradničke zadruge u selu Kravica strijeljali su, prema svjedočenjima preživjelih pred Haškim tribunalom, više od hiljadu bošnjačkih dječaka i muškaraca.
(Izvor: Hayat.ba)