Optužnicu tog tužilaštva potvrdio je Općinski sud Tuzla zbog osnovane sumnje da je Meliha Zahirović Suljić, kao specijalista infektolog u Klinici za zarazne bolesti UKC-a, počinila teško krivično djelo protiv zdravlja ljudi u vezi s krivičnim djelom nesavjesno liječenje
Potvrđena je optužnica protiv Melihe Zahirović Suljić (66) iz Tuzle, a odnosi se na događaje vezane za nesavjesno liječenje i smrt petnaestogodišnje maloljetnice Maide Džafić iz Gračanice u avgustu 2020. godine u Univerzitetsko-kliničkom centru (UKC) Tuzla, saopćeno je iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona.
Optužnicu tog tužilaštva potvrdio je Općinski sud Tuzla zbog osnovane sumnje da je Meliha Zahirović Suljić, kao specijalista infektolog u Klinici za zarazne bolesti UKC-a, počinila teško krivično djelo protiv zdravlja ljudi u vezi s krivičnim djelom nesavjesno liječenje.

Melihu Zahirović Suljić optužnica tereti da je u priodu od 10. jula do 8. augusta 2020. godine, kao specijalista infektolog u Klinici za zarazne bolesti bila svjesna da je maloljetna pacijentica sa nejasnim febrilnim stanjem i da je kao takvu treba hospitalizovati isključivo u ovoj klinici. Nije primila pacijenticu radi pravilne i blagovremene dijagnostike i liječenja te je došlo do naglog pogoršanja zdravstvenog stanja maloljetnice i njene smrti.

Dakle, kao doktor medicine, obavljajući svoju djelatnost, iz svjesnog nehata (svjesna da može doći do određenih posljedica, ali olako držeći da do njih neće doći), primijenila je očito neprikladan način liječenja, pa time prouzrokovala znatno pogoršanje zdravstvenog stanja usljed čega je maloljetna pacijentica preminula.
Izvršite detoksikaciju vašeg tijela i postignite figuru o kojoj oduvijek sanjate uz ovaj SIRUP!
Istragu u ovom predmetu je proveo tim tužilaca i istražitelja Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona te su među ostalim prikupljenim dokazima, urađena relevantna medicinska vještačenja.
Podsjećamo roditelji djevojčice tvrde da je djevojčica preminula zbog greške ljekara, kazavši na početku da je tačan nalaz (dijagnoza leptospiroza) dobila tri dana nakon smrti
Roditelji Maide Džafić (15) iz Gračanice, koja je preminula, tvrde da je uzrok smrti greška ljekara, kazavši na početku da je tačan nalaz (dijagnoza leptospiroza) dobila tri dana nakon smrti. Miralem Džafić, otac preminule djevojčice, govori da je borba za život njegovog djeteta trajala mjesec dana od pojave prvih simptoma.
Otac preminule djevojčice je detaljno ispričao kroz kakve stvari su sve prošli od dijagnoze bolesti, premještanja po klinikama pa sve do 8. augusta kada je Maida nažalost izgubila bitku za život na UKC Tuzla.
Službenici Uprave policije MUP-a TK od oca preminule djevojčice su već uzeli izjave i potrebnu dokumentaciju, a prema njegovim saznanjima sve je dostavljeno Kantonalnom tužilaštvu TK, gdje će biti poduzeti naredni zakonom definisani koraci. Zbog ovog slučaja za danas u Gračanici su najavljeni i mirni protesti građana jer kako su istakli organizatori na ovaj način žele pružiti podršku porodici Džafić ali i da pokušaju na sve načine spriječiti da se nikome ovakve stvari ne ponove.
Povodom ovog slučaja upućen je i dopis Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla, a u njihovom odgovoru se navodi kako je dana 10. augusta formiran tim koji između ostalog, ima zadatak da izvrši analizu i utvrdi okolnosti svih provedenih postupaka u liječenju pomenute pacijentice. Tim čine nezavisni ljekari različitih specijalnosti i subspecijalnosti, pravnik, te medicinske sestra, koji će, na kraju, na osnovu provedene analize sačiniti izvještaj, javlja Tuzlanski.ba.
Roditelji djevojčice tvrde da je djevojčica preminula zbog greške ljekara, kazavši na početku da je tačan nalaz (dijagnoza leptospiroza) dobila tri dana nakon smrti.
Njihovu priču pogledajte u priloženom videu.
(Izvor:(crna-hronika.info)