ISTAKNUTE VIJESTI

Emir Suljagić objavio fotografije i poručio: Srpske vlasti uništavaju stratišta

Foto: Twiteer

Po naredbi načelnika Općine Bratunac Srđana Rankića započela asanacija Poljoprivrednog magacina u Kravici gdje je 13. jula 1995. ubijeno 1300 civila, muškaraca i dječaka iz enklave Srebrenica. Ovo je još uvijek mjesto zločina dok Tužilaštvo BiH ne kaže drugačije.”

Upozorio je na ovo danas Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Potočari, koji je objavio i fotografije s ovog mjesta.

Podsjetimo, strijeljanje u skladištu u Kravici je jedan od zločina koji su počinile tzv. srpske snage nakon pada Srebrenice u julu 1995. godine, a koji su rezultirali genocidom i smrću više od 8.000 muškaraca i dječaka.

Do sada je identifikovano više od 1.300 civila koji su ubijeni u Kravici.

Najveći broj ubijenih tijela iz skladišta u Kravici, prema nalazima vještaka, zakopan je u grobnicama Glogova I, gdje je 1999. godine ekshumirani posmrtni ostaci 191 osobe i 283 dijela tijela, te u masovnoj grobnici Ravnice, gdje su ekshumacijom 2000. godine pronađena tijela 32 osobe i približno 148 dijelova tijela. U grobnici Glogova su pored tijela ubijenih pronađeni i dijelovi armiranog betona, okvir vrata, te dijelovi vrata koji su identični onima iz skladišta Kravica.

Suljagić je danas naglasio i kako “Gordana Tadić i Milanko Kajganić godinama sprječavaju Memorijalni centar u Srebrenici i porodice žrtava da dođu u posjed predmeta pronađenih u masovnim grobnicama, tobože zato što su predmet istrage”.

“Predmeti za to vrijeme propadaju, dok srpske vlasti u istočnoj Bosni uništavaju stratišta”, naglasio je.

Tadić je, inače, bivša glavna tužiteljica BiH kojoj su nedavno uvedene američke sankcije, dok je Kajganić trenutno na funkciji v.d. glavnog tužitelja BiH.

(Izvor: Radiosarajevo.ba)

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Najnovije vijesti

To Top