Kada je 2001. preminula zbog raka jajnika, Brenda je za sobom ostavila muža i sinove. Oni su dugo bili skrhani zbog svog tragičnog gubitka.

Dva dana prije nego što je umrla, Brenda je prijateljici dala pismo s preciznim instrukcijama da ga pošalje radio-stanici kada njen muž Dejvid pronađe novu ljubav.
![]()
Brendin muž se dvije godine nakon njene smrti zaljubio u Džejn Abraham. Kada je Brendina prijateljica saznala za to, poslala je pismo radio-stanici.
![]()
“Zdravo, ja se zovem Brenda Šmic. Kada budete primili ovo pismo, ja ću već biti mrtva zbog raka jajnika. Ovo pismo će vam poslati moja draga prijateljica kada za to bude vrijeme…”
![]()
“Rekla sam joj da vam pošalje ovo pismo kad moj voljeni muž Dejvid bude nastavio sa svojim životom i kada upozna nekoga s kim želi da ga podjeli.”

“Znam da mu je sve ovo palo ekstremno teško. Sigurna sam da će donijeti najbolje odluke za našu porodicu i na vrijeme pronaći brižnu, saosjećajnu ženu koja će mu pomoći da odgoji dječake. Znam da će ona biti nevjerovatna žena i voljela bih da sam mogla da je upoznam i da joj kažem koliko joj se divim što želi da se brine o većoj, proširenoj porodici s ljubavlju, posvećenošću i velikim srcem.”

“Pišem ovo zato što imam želju za Dejvida, naše sinove i za tu ženu i njenu porodicu ako i ona ima djecu. Želim da znaju da ih mnogo volim i da želim da se osjećaju sigurno u ovom svijetu punom bola. Nadala sam se da će mala usluga koju vam tražim zauvijek promjeniti njihove živote i da će shvatiti da ću uvijek biti s njima.”
![]()
“Dejvidovoj novoj izabranici želim dan, još bolje vikend, u kom će sebi ugoditi na sve moguće načine… Ona to zaslužuje zato što je maćeha mojim dječacima, a pogotovo što će malom Maksu pružiti majčinsku ljubav koja mu je toliko potrebna. Želim da bude nasmijana i da zna koliko cijenim sve što radi za moju porodicu. Istrajnost će pobjediti. Hvala vam i volim vas, ko god da ste.” – objavio je portal “Fokuzz.com”.