Foto: Facebook
Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Fadil Novalić danas je u Prijedoru odao počast ubijenim Prijedorčanima, obilježavajući na taj način 31. maj Dan bijelih traka.
Novalić je naveo kako je najmanje što se danas moglo uraditi jeste biti u Prijedoru i iskazati pijetet prema žrtvama najsvirepijih zločina.
Mislili smo da se nakon Drugog svjetskog rata više nikada neće ponoviti da nacisti primoravaju ljude da ih se obilježava, da ih se protjeruje, ubija, deportuje u logore i muči na najgore načine koje ljudski um može pojmiti. Nažalost, u Prijedoru se to sve ponovilo 1992. godine, a i danas vidimo na djelu diskriminaciju i zabrane. Međutim, ovdje smo danas bili i da pokažemo da nikakve zabrane ne mogu spriječiti ljude da se sjećaju i odaju počast – istakao je premijer Novalić.
Dodao je kako danas niko nikome ne može zabraniti da nosi bijelu traku.
Danas mirno stojimo pred dokazanim činjenicama o 3.176 ubijenih nevinih civilnih žrtava Prijedora, od kojih 102 djece. Stojimo mirno pred njihovim preživjelim roditeljima i pokušavamo im barem koliko toliko ublažiti bol stiskom ruke i riječju utjehe.
Upućujemo apel na svijest i savjest onih koji odlučuju u Prijedoru. Da vlasti ovdje konačno priznaju sudske presude i barem dozvole izgradnju memorijala za ubijenu djecu. Prijedor, Bosna i Hercegovina i mi svi vječno ćemo pamtiti i opominjati – naglasio je Novalić.
(Izvor: Hayat.ba)