U Mostaru je danas počela izgradnja bazena, potvrdio je premijer Federacije BiH Fadil Novalić.
Danas je počela izgradnja bazena u Mostaru. Obećano-ispunjeno – napisao je Novalić na Facebooku.
Podsjetimo da je inicijativa za izgradnju bazena pokrenuta nakon velikih uspjeha mlade mostarske plivačice Lane Pudar koja je osvojila zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu u disciplini 200 metara delfin.
Vlada FBiH osigurala 8 miliona KM za izgradnju bazena u Mostaru, potvrdio je ranije Novalić.
Bazen će se praviti na lokaciji nekadašnje vojne kasarna Južni logor, koja godinama zjapi prazna i neiskorištena.

Foto: Anadolija
Delegacija Vlade Federacije Bosne i Hercegovine predvođena predsjednikom Novalićem posjetila je danas mjesto na kojem će se uskoro graditi olimpijski bazen u Mostaru. Domaćini Novaliću i ministrima bili su mostarski gradonačelnik Mario Kordić, predsjednik Gradskog vijeća Salem Marić i predsjednik Sportskog saveza Mostara Senad Kevelj.
Osam je objekata koji su u blizini lokacije, a koji će se u budućnosti morati ukloniti.
Obezbijedili smo novac za bazen. Dakle, u startu je riješen najveći problem. Danas smo došli uvjeriti se kakve su čestice, postoje li objekti koji smetaju, te smo se uvjerili da je ovo javni prostor. Tu su i zgrade koje su u ruševnom stanju. Projekat je u fazi izrade, a naredni korak je potpis ugovora Vlade FBiH i Grada Mostara. Želimo održati ovu energiju i u što kraćem roku projekat dovesti do kraja – naglasio je Novalić.
Istakao je da Lana Pudar mora imati idealne uslove za dalji rad.
Ovdje su mladi ljudi skloni uspjesima u sportu. I prije Lane imali smo Aminu Kajtaz, a ako se bazen uskoro izgradi ko zna dokle će dobaciti budući plivači iz Mostara. Možda će ovdje jednog dana biti i vaterpolo klub, možda ćemo imati i olimpijske pobjednike – kazao je Novalić.
Dodao je kako je Vlada FBiH spremna izdvojiti dodatna sredstva ukoliko zasad predviđenih osam miliona konvertibilnih maraka ne bude dovoljno za završetak projekta, javlja Anadolija.
(Izvor: Hayat.ba)