Foto: Hayat.ba
Valentina Rupčić, zamjenica glavnog urednika Večernjeg lista BiH, otkrila je pobjednika u kategoriji Ponos BiH – Uspjeh. To je rođena Bišćanka Amra Šabić-El-Rayess koja se u Americi bavi istraživanjima na polju prevencije mržnje i nasilja, globalno, zbog čega ju je odlikovao i predsjednik Joe Biden.
Amra Šabić-El-Rayess javila se videoporukom iz New Yorka i milionskom auditoriju preko Pečata poslala snažnu poruku:
Dragi moji Bosanci i Hercegovci, Bosanke i Hercegovke, iznenadila me današnja i za mene zaista neočekivana vijest iz meni najljepše i naše Bosne i Hercegovine. Čast mi je biti dobitnica Večernjakovog pečata u kategoriji Ponos BiH. Kad smo već kod ponosa izuzetno sam ponosna na to kakva me je zemlja izrodila. Zemlja jako bogate, iako ponekad i bolne povijesti.
Također sam ponosna na sve vas koji nas gledate večeras kao i na sve one koji su organizirali ovako svečanu manifestaciju. Hvala Večernjem listu, novinama koje sam kao dijete redovno kupovala svojim roditeljima i uz to sebi ponekad i sladoled. Jako mi je žao što nisam s vama večeras, ali se nadam da ću vam se iduće godine moći pridružiti uživo. U međuvremenu, hvala organizatorima na ovako pozitivnoj i inspirativnoj manifestaciji koja je u ovom trenutku potrebna našoj zemlji i narodu kojem je dosta loših vijesti, teškog života, straha i neizvjesnosti.
Vrijeme je za sve nas koji smo skupa večeras da kolektivno zavrnemo rukave, da se ujedinimo za mir i prosperitet svih građana Bosne i Hercegovine jer mi koji smo svjedoci prošlosti dobro znamo da ratovi samo u propast vode. Ja nastavljam svoj rad i borbu protiv mržnje globalno i nadam se da ćete mi se pridružiti na način unikatan i jedinstven vama, jer zajedno smo najjači.
Hvala vam još jednom dragi moji i uživajte večeras i u moje ime. Hvala – kazala je.
Njena je istraživanja na polju prevencije mržnje i nasilja podržala vlada SAD-a sa 750.000 dolara. BiH napustila je 1996. i došla u SAD. Akademske titule stekla je na najprestižnijim univerzitetima.
U Bijeloj kući čuvaju njenu knjigu “Mačka kojoj nikad nisam dala ime” u kojoj je opisala svoj život u ratnom vihoru, piše Večernji.ba.
(Izvor: Hayat.ba)
Sarajka
2022-05-31 at 6:45
ma lijepo je to, sve te “Amre” koje žive van BiH su o.k. ali oni trebaju Bosni u Bosni! Kakva je korsit za nas što oni dospipaju vodu u svjetsko more,a naši potoci koji su ih napajali, suhi…
Poenta je u ostanku u BiH i povratku.